Камені у сечовому міхурі або у нирках у котів

Камені у сечовому міхурі або у нирках у котів

Мінерали, які природно зустрічаються в сечі, можуть злипатися, утворюючи крихітні кристали. Коли кристали злипаються, вони утворюють уроліти (також відомі як сечові камені). Ці камені можуть утворюватися в будь-якому місці сечовидільної системи, включаючи нирки, сечовод, сечовий міхур або уретру.

Чому у кішок заявляються камені у нирках?

Є багато різних типів каміння, кожен з яких утворений складною сумішшю різних мінералів. На формування уролітіазу у котів впливають:

  • інфекції сечовивідних шляхів;
  • дієта;
  • кількість сечі, що виділяється тваринам;
  • частота сечі;
  • ліки;
  • генетика.

У кішок висококонцентрована кисла сеча, яка привертає їх до утворення каменів у сечовивідних шляхах, особливо коли певних мінералів чи інших речовин багато чи мало. Це може бути результатом дієти, запалення чи інфекції або, можливо, рівня рН сечі окремої кішки.

Як тільки камінь сформований, він поступово збільшується у розмірі – процес, який може зайняти тижні чи місяці. Кішки також можуть утворювати невелике каміння, що нагадує пісок. Маленькі камені, кристали та інші компоненти сечі можуть створювати «пробки», які можуть блокувати сечовивідні шляхи, особливо уретру.

Уролітіаз у кішки – як виявити проблему?

Камені у сечовому міхурі або у нирках у котівКішки з дуже маленьким камінням у сечовивідній системі зазвичай не мають жодних ознак. Однак більші камені в нижніх відділах сечовивідних шляхів можуть заважати сечовипусканню або дратувати слизову оболонку уретри. У свою чергу, ці проблеми можуть спричинити:

  • неможливість сечовипускання;
  • кров у сечі;
  • повільне або хворобливе сечовипускання.

Камені в нирках зазвичай не викликають жодних симптомів, якщо тільки нирка не запалюється або камені не потрапляють до сечоводу. Якщо сечовод заблоковано каменем, це може спричинити блювання, депресію або біль у животі в ділянці нирок. Біль – єдина ознака каміння в сечоводі тільки з одного боку, проте у кішок буває важко виявити біль. Якщо заблокований сечовод не діагностується відразу, виникає ураження нирок. Зрештою заблокована нирка руйнується.

Іноді ветеринари можуть виявити каміння у сечовому міхурі, натиснувши на живіт кішки. Камені в уретрі також можуть бути виявлені під час ректального дослідження або за спроби ввести катетер. Каміння може бути відразу багато. Якщо виявлено один камінь, важливо обстежити всі сечовивідні шляхи, щоб знайти інші. Рентген дозволяє виявити каміння розміром до 3 мм. Ваш ветеринар також проведе аналізи сечі кішки (наприклад, загальний аналіз сечі та посів) і, можливо, знадобиться провести ультразвукове дослідження чи інші спеціалізовані тести.

Лікування та профілактика сечокам’яної хвороби у котів

Залежно від розміру каменів та їхнього розташування лікування може включати хірургічне втручання, спеціальну дієту та прийом ліків. 

Коли каміння буде видалено, ваш ветеринар може відправити їх до лабораторії для аналізу. Знання того, які типи мінералів містяться в камені, може надати інформацію, необхідну для призначення ліків, які можуть запобігти утворенню більшої кількості каменів.

Кішки, які проходять курс лікування від сечокам’яної хвороби, повинні перебувати під ретельним наглядом та регулярно повертатися для додаткових аналізів. Також важливо виключити будь-які інфекції сечовивідних шляхів, уникати прийому певних мінеральних та вітамінних добавок та заохочувати адекватне споживання води. 

Авіцена Ветветеринарна клініка у Львові, у якій обов’язково допоможуть Вашому вихованцю. Ми подбаємо про хороше самопочуття Вашего улюбленця.