Пухлини в роті у котів та собак

Видалення новоутворень у собак: піометра, пухлини молочної залози

Пухлини в ротовій порожнині у собак і кішок зустрічаються досить часто, викликаючи серйозну тривогу власників тварин. Новоутворення можуть бути як доброякісними, так і злоякісними, вражати тканини губ, язика, піднебіння, ясен, зачіпати кісткові тканини, тканини зуба. На жаль, злоякісні новоутворення реєструються набагато частіше.

Причин виникнення пухлин ротової порожнини безліч, включаючи генетичну схильність, вік та навколишні фактори, такі як тютюновий дим або забруднена вода. Спровокувати розвиток новоутворення у роті собак і кішок також може тривале механічне подразнення, наприклад, постійне жування іграшок, кісток або інших предметів, які можуть спричинити травми або запалення у роті.

Розглянемо далі на які характерні симптоми варто звернути увагу власникам та як проходить діагностика та лікування пухлин ротової порожнини у тварин.

Симптоми пухлин у роті

Початок розвитку пухлинного процесу не супроводжується явною симптоматикою і може не викликати жодного дискомфорту у вашого чотирилапого друга. Але по мірі розвитку пухлини, її прояви стають помітнішими. Власникам важливо приділити особливу увагу та звернутися до ветеринара за наявності наступних симптомів у тварини:

 • рясне слиновиділення;
 • неприємний запах із пащі;
 • труднощі під час прийому їжі або відмова від їжі;
 • втрата ваги;
 • кровотеча у ротовій порожнині або з носа;
 • розхитування і випадання зубів;
 • нарости у ротовій порожнині.

Типи пухлин у ротовій порожнині

Доброякісні – здебільшого відрізняються повільним зростанням, чіткими межами:

 • Кісти.
 • Поліпи.
 • Паппіломи.
 • Епуліс – пухлина періодонтальної зв’язки.

Злоякісні – схильні до швидкого зростання, поширення на інших тканини, можуть давати дочірні пухлини (метастази) в інших частинах організму:

 • Меланоми. Мають тенденцію до швидкого зростання, можуть бути агресивними та метастазувати у регіональні лімфатичні вузли, легені чи інші частини тіла.
 • Саркоми. Включають різні типи м’якотканних пухлин, такі як фібросаркоми, остеосаркоми і ліпосаркоми. Можуть виникати у різних тканинах ротової порожнини.
 • Карциноми. Ще один тип злоякісних пухлин. Плоскоклітинні карциноми (або плоскоклітинний рак), найбільш поширений у кішок, ніж у собак. Плоскоклітинний рак ротової порожнини характеризується швидким зростанням, тому досить часто виявляють його коли пухлина досягає значного ступеня розвитку, що погіршує прогноз лікування.

Діагностика пухлин у ротовій порожнині

Діагностика пухлин ротової порожнини у кішок і собак зазвичай включає комплексний підхід. Лікар, починаючи з візуального огляду ротової порожнини, може виявити ознаки пухлини, такі як новоутворення або зміни в тканинах. Потім можуть бути використані додаткові методи, такі як аналіз крові, рентген для тварин, УЗД або біопсія, для більш точного визначення типу і характеристик пухлини.

Лікування пухлин у ротовій порожнині

На сьогоднішній день ветеринарна медицина має у своєму розпорядженні кілька методів лікування пухлин у ротовій порожнині у кішок і собак. Застосування того чи іншого способу залежить від типу пухлини, її розмірів та ступеня агресивності. Деякі із загальних методів лікування включають:

 • Хірургічне видалення. Основний метод. Рекомендований за будь-яких видів утворень, якщо пухлину можна безпечно видалити. У разі агресивних пухлин може знадобитися видалення не тільки самої освіти, а й частини щелепи тварини.
 • Променева терапія. Може бути використана для лікування злоякісних пухлин або зменшення розмірів пухлини перед хірургічним втручанням.
 • Хіміотерапія. Може бути рекомендована для лікування злоякісних пухлин, особливо у разі наявності метастазів.
 • Симптоматичне лікування: У деяких випадках може знадобитися симптоматичне лікування для керування больових відчуттів або інших супутніх симптомів.

Рання діагностика та своєчасно розпочате лікування можуть суттєво підвищити шанси на успішне одужання вашого домашнього улюбленця.

Ветеринар – онколог у Львові

Якщо у вас є підозри на наявність пухлини в ротовій порожнині вашої тварини, не варто зволікати, зверніться до фахівця для подальшої оцінки ситуації та лікування. У клініці Авіцена Вет у Львові прийом веде кваліфікований ветеринар-онколог. Наша ветеринарна клініка надає повне обстеження вашого вихованця, включаючи візуальний огляд ротової порожнини, інструментальні та лабораторні методи діагностики, такі як рентген, УЗД для тварин та біопсія. Наші фахівці розроблять індивідуальний план лікування, який найкраще відповідатиме потребам тварини, щоб забезпечити їй найкращі шанси на одужання.