Процес травлення – одне з найважливіших для правильного функціонування будь-якого живого організму, під час якого засвоюються життєво необхідні речовини. Нормальне травлення забезпечує здорове існування. Його «порушення» означає будь-який збій у багатоступінчастому процесі, іноді супроводжується прискореним або навпаки уповільненим проходженням їжі через усі органи травлення. Серед собак хвороби шлунка та кишечника дуже поширені, вони становлять 40% від загальної кількості хвороб.
Основні симптоми розладу травлення у собак
- відсутність апетиту, що може супроводжуватися нудотою, блюванням або лихоманкою;
- блювання (якщо це відбувається через півгодини після прийому їжі – проблема зі шлунком, якщо через кілька годин, то страждає на кишечник);
- діарея чи запор;
- біль у черевному відділі;
- збільшення живота через гази або при асциті (утворенні рідини в черевній порожнині);
- підвищена температура тіла.
Ветеринари рекомендують при появі одного з цих сигналів відразу показати тварину ветеринару, оскільки їхнє поєднання з іншими може означати зовсім інше захворювання.
Якщо ж це виявилися проблеми травної системи, то на підставі цих симптомів може бути поставлений один з найбільш поширених діагнозів:
- гастрит (шлунок);
- гастроентерит (шлунок та кишечник);
- гастроентероколіт (шлунок та кишечник);
- ентероколіт (кишковик).
Причини виникнення захворювання
Багато власників собак запитують, які причини виникнення цих захворювань. У більшості випадків вони пов’язані з якістю та видом харчування. Зміна корму чи раптовий перехід в іншу їжу – класична причина. Іноді до цього ще й додається так зване «білкове перегодовування», коли тварина отримує занадто багато цих речовин із жирних продуктів (сметана, вершки, жирне м’ясо, олія).
Друге місце за поширеністю займають отруєння. Відбутися це може і через звичайний корм для тварин (тому слід уважно перевіряти термін придатності та переконатися в надійності виробника). У літній сезон на природі собаки найчастіше труяться інсектицидами, засобами від гризунів. Зверніть увагу на те, щоб ваші вихованці не їли мишей і щурів, оскільки вони самі вже можуть бути отруєні отруйними сумішами. Багато собак люблять ритися в смітниках і сміттєвих пакетах, тоді як поїдання зіпсованих продуктів – один із найпоширеніших шляхів появи захворювання.
Вищеперелічені симптоми можуть виявлятися внаслідок вікових змін у старих собак, у разі часто порушена робота печінки.
Не завжди хвороби мають у своїй основі неправильний корм, іноді у цій ролі виступають інфекційні захворювання (наприклад, кишкова форма чуми чи вірусний гепатит) або вони бувають викликані появою паразитів в органах травлення (аскаридоз, токсоплазмоз, амебіаз). Іноді спричинені розлади тим, що собака проковтнула якийсь предмет (часто це новорічний ялинковий «дощик», такий привабливий для тварин, або фрагмент іграшки).
Правильне харчування – головна складова здорового життя собаки
В інших випадках симптоми з’являються не через попадання будь-якого виду їжі або неїстівного об’єкта в організм, а в результаті тривалого процесу неправильного харчування, під час якого страждають залози – печінка та підшлункова залоза. У таких випадках розвивається панкреатит, холецистит, цироз печінки.
Більш серйозною і небезпечною причиною можуть бути новоутворення в черевній порожнині. Саме тому важливо вчасно показати тварину лікареві.
Профілактику розраду ЖКТ у тварин
Існує кілька простих порад від фахівців, які допоможуть уникнути розладів органів травлення. По-перше, ветеринари не рекомендують змішувати покупний корм із звичайними продуктами: це харчування має відбуватися окремо. Не варто завантажувати раціон продуктами з високим вмістом білка (наприклад жирне м’ясо або сметана).
Крім того, багато власників собак помилково вважають, що тварини повинні вкрай різноманітно харчуватися, тоді як головна проблема для травлення – незбалансований раціон. Якщо ви занадто часто змінюєте корм, то це може стати причиною розвитку перелічених вище розладів травлення. Краще дотримуватися одного виду корму та однієї марки, з якою вже знайомий шлунок собаки.
Розлад травлення у собак – одна з найчастіших причин звернення до ветеринару. Головною причиною розладів травної системи є неправильне та незбалансоване харчування собаки.
Однак якщо ви вирішили перевести вихованця на інше харчування, то робіть це поступово (процес повинен займати до двох тижнів), даючи звикнути організму до нової їжі. У жодному разі не можна давати тварині їсти зіпсовані продукти, або потурати його лазанню по смітниках – це, як правило, –і призводить до отруєнь. Багато господарів навпаки не можуть встояти перед жалісливим поглядом свого вихованця і дають йому корм щоразу, коли той його вимагатиме. Робити цього теж не слід, адже перегодовування веде до не менш тяжких наслідків, ніж недоїдання. У деяких випадках, які складніше діагностувати, причиною є харчова алергія у собак. Виявити її допоможе ветеринар, оскільки це досить тривалий та трудомісткий процес. Однак, знаючи точний список «заборонених» продуктів, уникнути порушень травлення не важко.
Консультація ветеринара у Львові
Авіцена Вет – ветеринарна клініка у Львові, у якій Ви можете отримати консультацію кваліфікованого ветеринар, здати аналізи та пройти необхідні діагностичні процедури. Будемо раді стати корисними для Вас!