Проблеми з непрохідністю сечових шляхів, закупоркою каналу та складністю сечовипускання можуть спіткати багатьох тварин, незалежно від віку та породи. Закупорка або медичною мовою обструкція сечового каналу може бути викликана новоутвореннями, рубцевою тканиною, або бути ускладненням сечокам’яної хвороби. В будь-якому разі потрібна кваліфікована допомога та втручання фахівців з ветеринарної хірургії.
Залежно від особливостей стану тварини, специфіки захворювання та низки інших причин, лікарі ветеринарного центру Авіценна можуть порадити операції уретростомія або уретропластика. Розглянемо особливості цих медичних втручань, показання для операцій та принцип їх проведення.
Що таке уретростомія та уретропластика?
Обидві операції спрямовані на відновлення нормального відтоку сечі у тварин, найчастіше у котів та собак чоловічої статі. Ці процедури мають деякі спільні риси, а також суттєві відмінності:
- Уретростомія — це хірургічне втручання, при якому створюється новий отвір у сечовипускальному каналі. Тобто, сеча виводиться не через природний отвір тварини, а через новий, штучно створений.
- Уретропластика спрямована на відновлення природної анатомії сечовипускального каналу та пошкоджених ділянок, розширення уретри для забезпечення нормального відтоку сечі. Пошкоджену ділянку каналу відновлюють або замінюють трансплантатом.
Актуальність операцій в конкретних випадках
Конкретне призначення процедури уретростомії або уретропластики здійснює фахівець ветеринарного центру. Залежить вибір від таких факторів:
- характер пошкодження сечовипускального каналу;
- загальний стан здоров’я тварини;
- вік улюбленця.
Уретростомія: показання, особливості, переваги та недоліки
До уретростомії найчастіше вдаються в таких випадках:
- Закупорка сечовивідних шляхів уролітами. Проводиться тоді, коли камені в сечовому міхурі або сечовивідних шляхах не можуть вийти самостійно.
- Пухлини з повним перекриттям сечовипускального каналу.
- Травми сечовивідних шляхів, з неможливістю виведення сечі через природний отвір.
- Повторні закупорки після попередніх епізодів захворювання.
- Великі дефекти та пошкодження з неможливістю відновлення природної анатомії.
Операція здійснюється під загальним наркозом. Хірург робить розріз в області сечовипускального каналу і створює новий отвір. Після цього рана зашивається.
Серед переваг цієї операції:
- висока ефективність та повне усунення проблеми закупорки сечовивідних шляхів;
- швидке відновлення тварин після операцій;
- покращення якості життя тварини, відсутність больових відчуттів та дискомфорту.
Серед недоліків: зміна способу сечовипускання, ризики інфекцій, необхідність постійного догляду та підвищеної уваги до гігієни, можливість нетримання сечі.
Протипоказання до проведення операції:
- важкі захворювання нирок;
- загальне виснаження організму;
- онкологічні захворювання на пізніх стадіях.
Уретропластика: показання, особливості, переваги та недоліки
Уретропластика, на відміну від уретростомії, направлена на відновлення природної анатомії, замість створення нового отвору. Ця операція актуальна в таких випадках:
- вроджені аномалії, зокрема, звуження або відсутність частини каналу;
- пухлини, що не перекривають канал повністю, а лише звужують його;
- розриви чи рубці сечовипускального каналу.
Хірургічні маніпуляції при уретропластиці можуть включати:
- видалення пошкодженої тканини;
- використання трансплантатів для відновлення дефекту;
- зшивання ран.
Перевагами уретропластики є:
- збереження природної анатомії;
- відновлення природної функції сечовипускального каналу;
- менший, в порівнянні з урестростромією, ризик інфекцій та ускладнень.
Недоліки:
- висока технічна складність операції;
- потреба в високій кваліфікації хірурга;
- можливість рецидивів та повторного звуження каналу.
Крім того, варто розуміти, що не всі пошкодження можна усунути за допомогою уретропластики.
Ризики та складності операцій: акцент на кваліфікації хірурга
Уретростомія та уретропластика — це складні хірургічні втручання, що потребують професійного підходу та високої кваліфікації лікаря. Адже при неправильному виконанні операції виникає потреба в повторному втручанні. А це — як ризики для організму тварини, пов’язані з анестезією, запальними процесами та ускладненнями, так і складність самої операції, через мінімальну кількість тканин для формування анатомічно правильних структур.
Клініка Авіценна має у своєму штаті хірургів з досвідом виконання найскладніших операцій уретростомії та уретропластики. Завдяки допомозі досвідчених ветеринарів та сучасному обладнанню втручання проводяться на найвищому рівні з мінімальним ризиком ускладнень. А ретельний післяопераційний догляд допоможе швидко відновити здоров’я та активність домашнього улюбленця.