УЗД – один з етапів діагностики

УЗД – один з етапів діагностики

Про те, як проводиться УЗД собаці та кішці, для чого потрібне ультразвукове дослідження та як підготувати тварину до проведення УЗ-діагностики, розповість головний лікар ветклініки «Авіцена Вет».

Що дає метод ультразвукової діагностики?

Ультразвукова діагностика – це неінвазивний метод дослідження, що дозволяє оцінити стан органів та зміни, що відбуваються в них. УЗД є методом діагностики, додатковим для первинного огляду тварини (аускультація, пальпація). При складності диференціювання діагнозу, при підозрі на тяжкі гострі або хронічні патологічні процеси в організмі тварини, для підтвердження діагнозу лікар дає направлення на діагностику УЗ. Даний метод використовується для контролю за гострими запальними процесами, зміною хронічного перебігу хвороб, онкологічних процесів та інших подібних ситуаціях.

Чи роблять УЗД при онкологічних захворюваннях?

Безперечно. Насамперед, щоб розуміти, наскільки поширене новоутворення, яку структуру воно має, його розміри, межі, ступінь інвазії до найближчих органів і тканин, інші дані, вкрай важливі для лікаря. За наявності внутрішньо- та позаорганних утворень метод УЗД – це спочатку необхідне для лікарів-онкологів дослідження, для того, щоб зрозуміти, з пухлиною яких органів та систем вони мають справу і якою надалі буде тактика лікування.

Які захворювання потребують контролю УЗД методом?

Це і гострі запальні процеси та хронічні захворювання. Також є вікові дифузні зміни внутрішніх органів. Крім того, УЗД робиться в рамках диспансеризації тварин, яку рекомендується проводити на регулярній основі, щорічно, особливо після досягнення кішками та собаками шестирічного віку. Поза обговореннями ставиться контроль онкихологічн захворювань – будь-який процес такого роду повинен контролюватись раз на 3-4 місяці, а можливо, і частіше, тому що все залежить від типу пухлини, її локалізації, агресивності її поширення, відповіді самої пухлини на терапію та реакції на терапію всього організму. Є захворювання, які не вимагають частої діагностики, але деякі власники проводять контрольні УЗ-дослідження тварин для свого власного спокою. Приводом щодо УЗД є і фізіологічні стану тварин: тічки, вагітність, післяпологові зміни.

Як власникам підготувати тварину до ультразвукового дослідження?

УЗД – це метод, який має певні фізіологічні обмеження. Так, все, що знаходиться під газом (у шлунку, кишечнику), розглянути не вдасться – газ відбиває ультразвук, дає стійкий ефект акустичної тіні та зображення стає неінформативним. Щоб дослідження пройшло успішно, слід витримати голодну дієту (12 годин). Залежно від системи, яку потрібно розглянути, є додаткові умови. Наприклад, якщо потрібна УЗД сечового міхура, то він повинен бути помірно наповнений. Якщо досліджуються інші органи черевної порожнини – потрібен випорожнений кишківник і порожній шлунок.

Чи потрібно стригти тварині ту ділянку, у якій буде датчик при дослідженні? Як бути з виставковими тваринами, яким не бажано вистригати ділянки шерсті?

УЗД – один з етапів діагностикиХочу наголосити, що стрижка ділянки для дослідження завжди безпечна. Ми проводимо її спеціальною електричною машинкою, яка не травмує шкіру і безболісно прибирає шерсть. Для виставкових тварин можна зробити виняток і постаратися рясно змочити шерсть спиртом, водою або гелем. Однак це не гарантує правильного та повною мірою інформативного дослідження. Коли власник просить не стригти його тварину, лікар завжди попереджає про це. Адже здоров’я тварини важливіше, ніж майбутня виставка, відповідно, діагностична процедура має бути проведена правильно! Як правило, всі власники погоджуються на підготовку для дослідження. 

Справа в тому, що для правильного проведення УЗ-дослідження нам важливо не допустити присутності прошарку повітря між точкою дотику датчика та поверхнею тіла тварини. Але стрижка шерсті проведена не дарма, оскільки часом шерсть дає нам «тіні» і артефакти, вводячи в оману, або не дає переглянути деякі ділянки або органи взагалі. Крім того, не варто забувати – досвід лікаря, високочастотний датчик та правильна підготовка до ультразвукового дослідження максимально повно дають можливість поставити тварині правильний діагноз.

Чи мають домашні тварини породні схильності до захворювань, які диференціюються на УЗД?

Звичайно так. Проблеми з нирками найчастіше виникають у кішок абіссинської та перської породи та у собак породи шарпей. Кожна друга тварина страждає на захворювання або патологічні зміни, причому це вроджені зміни. Перські кішки часто потрапляють до Авіцена Вет з полікістозом – це генетичне, вроджене захворювання, при якому відбувається ураження насамперед нирок, можливо і печінки, та інших органів. Родезійський реджбек, зіненхунди, боксери часто страждає лімфомою у віці від 3-5 років, різною мірою генералізації, аж до метастазів у хребет.

Але некоректно говорити лише про породні схильності. Адже стан здоров’я визначається не лише генетикою, а й харчуванням, та способом життя тварини. Тому УЗД-діагностика, як і інші методи діагностики – це потужна зброя в руках ветеринарного лікаря та дбайливого власника у справі профілактики та лікування захворювань наших домашніх улюбленців.

Авіцена Ветветклініка у Львові, у якій проводиться УЗД для тварин на сучасному обладнанні досвідченими спеціалістами. Ми потурбуємося про здоров’я Ваших чотирилапих улюбленців.