Піометра у собаки

Піометра у собаки

Піометра – гнійне запалення матки собаки. Для тварини цей стан несе смертельну небезпеку. Більшість господарів нічого не знає про таке захворювання, але ветеринари чудово знайомі з його симптомами: змінюється поведінка, з’являється млявість, безсилля, байдужість, собака багато п’є і не хоче їсти. Це одна з початкових ознак.

Коли вже йде нагноєння, здутий живіт і добре видно виділення з вульви, тоді без екстреної допомоги не обійтися. Стан тварини може швидко посилитись, що в результаті викличе його смерть від розриву матки або від інфекції. Що викликає цю страшну хворобу, чому вона настільки небезпечна, як її лікувати і як запобігти? На цих питаннях зупинимося більш детально.

Фактори розвитку хвороби та її види 

Коли бактерії потрапляють у порожнину матки, розвивається піометра. В основному це трапляється під час течки при відкритті шийки. Також може бути спровоковано умовно-патогенними бактеріями піхви собаки. З піометрою можуть стикатися самки різного віку, але більш уразливими бувають нестерилізовані особини, вихованці середнього чи немолодого віку. А також ті, кому систематично пропонують приймати гормональні препарати.

Види піометри 

  • Відкрита форма – шийка матки відкрита, гній може виходити назовні. За цієї форми хвороби матка не розширюється. Але все ж таки відкрита піометра несе небезпеку. Вона може завдати шкоди внутрішнім органам, особливо ниркам. Швидка діагностика та постановка діагнозу хвороби вихованця дасть більше шансів на її одужання;
  • Закрита форма – надзвичайно небезпечний стан. Шийка закрита та гній накопичується в матці, при цьому збільшується і сама матка, розпухає живіт собаки. Перебіг хвороби у такій формі дуже стрімкий. Стан тварини погіршується за дуже короткий час. Через відсутність виділень власник може відтягувати час звернення за допомогою до клініки. У результаті матка все більше збільшуватиметься, і може наслідувати її розрив. Близько 1/3 постраждалих від піометрів належать до цієї категорії;
  • Піометра культи – важке захворювання. Характерно для стерилізованих собак. При цій формі зараження і запалення схильна частка матки, що залишилася. Ознаки схожі зі звичайною піометрою. Діагностувати цю хворобу може бути нелегко, тому що у стерилізованих тварин її часто не беруть до уваги.

Інфекційне захворювання матки небезпечне тим, що вражає довколишні органи, особливо нирки. Самки, які страждають на таку інфекцію, випивають багато води через зниження здатності нирок поглинати воду. Внаслідок майже завжди з’являється зневоднення. Також зростає можливість розвитку ниркової недостатності. Все це позначається на припустимому типі лікування хвороби.

Лікування, ціна операції 

Лікування піометри найчастіше проводиться шляхом хірургічного втручання – термінова оваріогістеректомія (операція з видалення матки та яєчників). Це допоможе уникнути подальшого зараження. Для підтвердження діагнозу ветеринар робить обстеження суки – необхідно встановити стан шийки матки (закрита чи відкрита). Для цього може бути використаний рентген або ультразвук, в окремих випадках стан матки встановлюють її промацуванням через живіт. Для підтвердження наявності інфекції може знадобитися аналіз крові.

Коли вдається розпізнати хворобу на ранньому етапі, існує ймовірність, що для лікування знадобиться прийом антибіотиків. Якщо ж пацієнт перебуває у важкому стані, його відправлять на операцію відразу після постановки діагнозу. Але успішне проведення хірургічного втручання не дає гарантії виживання тварини. Інфекція вже могла вразити життєво важливі органи.

Планова операція з видалення яєчників коштує набагато дешевше, ніж екстрена ветеринарна хірургія. При розрахунку вартості лікування собаки враховують такі показники:

  • маса тіла тварини;
  • аналізи та тести;
  • ліки;
  • госпіталізація;
  • анестетики;
  • шовні матеріали;
  • наступна терапія.

Профілактика захворювання

Відмінною новиною для господарів собак є те, що піометру можна попередити. Якщо вихованця стерилізувати до першої тічки, він стане більш захищеним перед хворобами статевої системи. Потрібно враховувати, що відновлення після стерилізації відбувається швидше у молодих та здорових тварин. Власникам вихованців із родоводом для захисту своїх тварин потрібно уважно стежити за їх станом та поведінкою під час періоду гону та тічки.

Авіцена Ветветклініка у Львові, у якій ведуть прийом досвідчені спеціалісти. Тому Ви можете бути впевненими у успішному результаті лікування Вашого вихованця.