Пухлини молочних залоз у собак і кішок

Пухлини молочних залоз у собак і кішок

Пухлина молочної залози – досить поширена онкопатологія серед літніх котів і собак (переважно уражує тварин старше 7 років). Характеризується посиленим розростанням атипових клітин у тканинах молочної залози. Найчастіше патологія вражає самок кішок і собак, дуже рідко самців (у разі злоякісність пухлини дуже висока). У собак пухлина молочної залози у половині випадків має доброякісну природу, у кішок вона практично завжди злоякісна.

Типовою ознакою злоякісної пухлини молочної залози є поширення дочірніх пухлинних клітин по організму зі струмом крові або лімфи, з утворенням віддалених метастазів в інших органах та тканинах.

Серед власників тварин останніми роками існує думка, що кількість випадків виявлення пухлин молочної залози у кішок і собак збільшилася. Насправді – власники тварин стали більш проінформованими щодо цієї патології, її частіше стали виявляти на ранніх стадіях, коли пухлина добре піддається лікувальному впливу. Слід пам’ятати, що виявлення у вихованця ущільнень в області молочної залози може бути ознакою маститу або кісти тільки у молодої особини, у літніх тварин це практично завжди вказує на пухлину молочної залози.

Пухлини молочних залоз у собак і кішок. Як розпізнати?

Пухлини молочних залоз у собак і кішок Першою ознакою пухлини зазвичай є поява невеликого рухомого утворення на кшталт горошинки, не видно візуально. Тому найчастіше пухлина молочної залози у тварини виявляється тоді, коли вона досягає чималих розмірів, щоб господар міг її побачити.

Класифікація пухлин молочних залоз у собак та котів:

  • 1 стадія – ущільнення невеликих розмірів (до 10 мм), метастазів немає;
  • 2 стадія – розміри пухлини 10-30 мм, метастазів немає;
  • 3 стадія – утворення великих розмірів (понад 50 мм), може виразкуватись і давати регіонарні метастази (у лімфовузли);
  • 4 стадія – наявність віддалених метастазів (в інші органи) за будь-яких розмірів освіти. 

Найчастіше уражається тканина легень, рідше печінки, підшлункової, селезінки.

Діагностика новоутворень у тварин

Для правильного визначення стадії пухлини необхідно обов’язково провести рентгенографію легень тварини, УЗД органів черевної порожнини. На знімках буде видно лише метастази більше 10 мм у діаметрі.

Лікування новоутворень у собак та кішок

Пухлини молочних залоз у собак і кішок Обсяг лікувальних заходів великою мірою залежить від стадії онкологічного процесу у молочній залозі. На ранніх стадіях проводять радикальне видалення всієї молочної залози, інколи ж і всього ряду молочних залоз з ураженого боку. Вкрай рідко виконується секторальна резекція залози.

Проводити видалення пухлини необхідно із захопленням великої кількості навколишніх тканин та регіонарних лімфовузлів – така методика відповідає принципам абластики та здійснюється з метою профілактики подальшого поширення онкологічного процесу. Якщо тварині потрібно проведення кастрації, то операцію проводять у два етапи з поділом за часом, проводити кастарцію та видалення пухлини за один етап категорично не рекомендується.

Після операції проводиться обов’язкове патоморфологічне дослідження пухлини та віддаленого лімфовузла – при виявленні в ньому атипових клітин стадію пухлини молочної залози розширюють до третьої та розпочинають хіміотерапію. Кішки та собаки зазвичай легко переносять поліхіміотерапевтичну дію. Найчастіше лікування обмежують трьома курсами з інтервалом три тижні. Перед кожним курсом тварина потребує повного обстеження.

Виявлення пухлини молочної залози на четвертій стадії не потребує оперативного лікування, а лише заходів, спрямованих на покращення якості життя вихованця та полегшення його страждань. З цією метою можуть призначатися протизапальні та антибактеріальні засоби, анальгетики.

Профілактика новоутворень у тварин

Для того, щоб запобігти розвитку раку молочної залози у собаки або кішки, необхідно провести стерилізацію тварини до першої тічки (знижує ризик онкопатології на 70%), у крайньому випадку до другої (ризики знижуються вдвічі). Після третьої течки стерилізація не впливає на ризик розвитку пухлини молочної залози.

Необхідно здійснювати контроль за твариною віком від 7 років – регулярно обмацувати область молочних залоз, проводити їх огляд. Особливо важливо оглядати некастрованих самців та самок.

Авіцена Вет – ветеринарна клініка у Львові, у якій Вас проконсультцюсть щодо профілактичних мір, та у разі необхідності призначень необхідну схему лікування. Будемо раді стати корисними для Вас.